Metody domowe na bóle stawów i choroby reumatyczne – sprawdzone przez pokolenia

Pacjenci cierpiący na dolegliwości reumatyczne mogą znaleźć ulgę, stosując się do pewnych zaleceń dotyczących diety i naturalnych środków zaradczych. Lekarze często zalecają takie środki jako uzupełnienie standardowej kuracji. W szczególności, powinno się zwrócić uwagę na spożywanie kaszy jaglanej, selera, marchwi, cebuli czy pietruszki. Dobrze jest też dwa razy w tygodniu spożywać kalafiory i pieczarki. Warto też sięgnąć po takie przyprawy jak pieprz, majeranek, mięta czy jałowiec. Ponadto, trzy razy w tygodniu warto pić soki z rzepy i buraków oraz świeże soki z kapusty.

Wskazane jest również dwukrotnie w tygodniu wypijać 2-3 dekagramy drożdży zalewanych wrzącym mlekiem. Codziennie poleca się ssać tabletkę propolisu oraz stosować mieszankę ziołową „Reumosan” dostępną w aptekach – zarówno rano jak i wieczorem.

Nasze prababcie często stosowały skorupki kurzych jaj jako domowy sposób na bóle reumatyczne. Sparz skorupki z 2-3 jaj, osusz je, zmiel i połącz z łyżką cukru. Wsyp do szklanki ciepłego mleka i dobrze wymieszaj. Taki napój pij małymi łykami dwa razy w tygodniu.

Kąpiele również mogą przynieść ulgę. Rozdrobnij główkę kapusty i umieść w garnku z 3 litrami wody, dodając dużą szczyptę majeranku. Gotuj przez 20 minut, a następnie wlej do wanny dodając 20 dekagramów drożdży. Taką kąpiel stosuj raz w tygodniu.

Świeże liście kapusty mogą być użyte jako okłady na bolące miejsca. Pamiętaj też o odpowiednim ubiorze – zawsze ubieraj się ciepło i chroniąc miejsca dotknięte bólem reumatycznym. Unikaj też wilgoci, która może pogorszyć objawy.