Olejek łopianowy – cud natury na zdrową skórę i lśniące włosy

Właściwości korzenia łopianu są znane i wykorzystywane od lat. Dzięki postępowi w kosmetyce oraz badaniach naukowych, korzeń ten zyskał coraz większą popularność. Konsumpcja korzenia łopianu, np. w formie herbaty, może zapobiegać wielu chorobom. Olejek łopianowy natomiast jest niezwykle skutecznym narzędziem do pielęgnacji skóry głowy, wpływając korzystnie na stan i wygląd włosów. Wielu zadaje sobie pytanie, jakie są właściwości olejku łopianowego i czy warto go włączyć do codziennej rutyny pielęgnacji skóry.

Olejek łopianowy to kosmetyczny produkt pochodzenia naturalnego, który zyskuje coraz większą sławę. Korzeń łopianu jest warzywem pochodzącym z Azji Północnej i Europy, choć obecnie najwięcej upraw tego rośliny znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Najcenniejszą częścią rośliny są długie korzenie o barwie beżowej, brązowej a czasami nawet prawie czarnej na zewnątrz. Roślina ta posiada duże liście w kształcie serca oraz fioletowe kwiaty, które pojawiają się wiosną i jesienią.

Od wieków korzeń łopianu jest wykorzystywany w medycynie holistycznej oraz naturalnej do leczenia różnych schorzeń. Tradycyjnie był on używany przede wszystkim jako środek moczopędny i wspomagający trawienie. Współczesna kosmetyka odkryła na nowo jego potencjał, wykorzystując go w formie olejku do nawilżenia skóry oraz stymulacji wzrostu włosów. Potencjalne zastosowania korzenia łopianu jest jednak o wiele więcej, stąd można go spotkać w wielu kosmetykach pod nazwą arctium lappa.

Znany również jako ekstrakt z oleju z korzenia łopianu, olejek łopianowy pozyskiwany jest z liści i korzeni łopianu – rośliny pochodzącej z Europy a obecnie uprawianej w Ameryce Północnej. Olejek ten jest stosowany na całym świecie, zwłaszcza w Europie, Ameryce i Azji, głównie do pielęgnacji skóry głowy i stymulowania wzrostu włosów. Działa on przede wszystkim na pobudzenie wzrostu włosów oraz odżywienie skóry głowy, dzięki czemu jest szczególnie polecany dla osób borykających się z problemem wypadania lub przerzedzania się włosów.

Co ciekawe, olejek łopianowy jest szczególnie polecany w Japonii nie tylko do pielęgnacji włosów, ale także skóry twarzy – jest dodawany zarówno do szamponów, jak i maseczek na twarz. Regularne stosowanie tego kosmetyku pomaga przywrócić naturalne funkcje mieszka włosa oraz gruczołów łojowych, a także zapobiega wysuszaniu skóry głowy.

Mało kto wie, że korzeń łopianu jest bogaty w glikozydy, flawonoidy, garbniki, olejki lotne (w tym laktony seskwiterpenowe), poliacetyleny (zwalczające bakterie i grzyby chorobotwórcze), inulinę (do 45 procent), alkaloidy, olejki eteryczne, fitosterole i pochodne kwasu kawowego. Nasiona łopianu zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A i B2. Niektóre badania sugerują korzystny wpływ olejku łopianowego na starzejącą się skórę, trądzik, łuszczycę, obrzęki i bardzo suchą skórę, jednak dowody naukowe na te działania nie są jednoznaczne.