Pierwsze próby szczepionki na śmiertelnie niebezpieczny wirus Nipah, mordujący 75% zakażonych

Wirus Nipah jest uważany za jednego z najbardziej śmiercionośnych patogenów na naszej planecie, wykazując druzgocącą śmiertelność aż do 75% wśród osób nim zakażonych. Do tej pory nie istniała ani szczepionka, ani określona terapia przeciwko temu zabójczemu wirusowi. Ale teraz pojawia się promyk nadziei.

Na horyzoncie mamy pierwszą szczepionkę przeciwko wirusowi Nipah – proces badawczy właśnie się rozpoczął. Ten śmiertelny wirus został oznaczony przez Światową Organizację Zdrowia jako jeden z najbardziej niebezpiecznych na ziemi, z potencjałem do wywołania następnej globalnej pandemii. Choroba spowodowana wirusem Nipah często kończy się śmiercią, a jej śmiertelność wynosi nawet 75% zakażonych.

Szczepionka, nazwana ChAdOx1 NipahB, jest wynikiem badań prowadzonych przez Instytut Nauk Pandemicznych Uniwersytetu Oksfordzkiego. W pierwszej fazie badań klinicznych uczestniczy 51 dobrowolników w wieku od 18 do 55 lat, którzy zostali poddani szczegółowym badaniom przesiewowym.

Prace nad szczepionką mają trwać 18 miesięcy, a następna faza ma się odbyć w kraju, gdzie wirus jest endemiczny. Głównym celem tych badań jest ocena bezpieczeństwa szczepionki i reakcji immunologicznej u młodych i zdrowych osób. W tym etapie naukowcy nie koncentrują się na ocenie skuteczności, ale skupiają się na monitorowaniu potencjalnych działań niepożądanych i ustalaniu bezpiecznego zakresu dawkowania.