Wpływ diety bogatej w warzywa i owoce na dobrostan psychiczny młodzieży

Nowe doniesienia naukowe sugerują, że dieta bogata w świeże warzywa i owoce może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, szczególnie u dorastających dzieci.

Eksperci dokonali analizy informacji dotyczących niemal 9000 uczniów z 50 różnych szkół. Wnioski wskazały, że rodzaje posiłków, które konsumowali uczniowie zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, były istotnie powiązane z ich dobrym samopoczuciem.

Badania przeprowadzone na University of East Anglia wykazały, że dzieci stosujące zdrowsze sposoby odżywiania, oparte o owoce i warzywa, cieszą się lepszym stanem psychicznym. Te najnowsze badania są pierwszymi, które badają relację pomiędzy konsumpcją warzyw i owoców, wyborem śniadania i obiadu a dobrostanem psychicznym dzieci w wieku szkolnym w Wielkiej Brytanii. Badania te ukazują, jak większa ilość spożywanych owoców i warzyw jest powiązana z lepszym samopoczuciem, szczególnie wśród uczniów szkół średnich. Dodatkowo dzieci, które codziennie konsumowały pięć lub więcej porcji owoców i warzyw, wykazywały najlepsze wyniki w zakresie dobrostanu psychicznego.

Badania były prowadzone przez partnerów UEA Health and Social Care Partners we współpracy z Radą Hrabstwa Norfolk. Zespół badawczy podkreśla, że niezbędne jest opracowanie strategii zdrowia publicznego oraz polityki szkolnej mającej na celu zapewnienie wszystkim uczniom dostępu do wysokiej jakości żywności przed rozpoczęciem lekcji oraz w trakcie ich trwania, co ma na celu optymalizację samopoczucia psychicznego i umożliwienie pełnego rozwijania swojego potencjału przez dzieci.

Główny badacz, prof. Ailsa Welch z Norwich Medical School UEA, stwierdził: „Świadomi jesteśmy, że problemy z samopoczuciem psychicznym stanowią poważną kwestię dla młodzieży i mogą mieć długotrwałe, negatywne skutki.

„Czynniki takie jak presja mediów społecznościowych czy panująca kultura mogą być potencjalnymi przyczynami rosnącej liczby przypadków niskiego dobrostanu psychicznego u dzieci i młodzieży. „Zwiększa się także świadomość znaczenia zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia we wczesnym etapie życia – nie tylko dlatego, że problemy te często utrzymują się u dorosłych, prowadząc do gorszych osiągnięć. „Chociaż znane są powiązania pomiędzy dietą a zdrowiem fizycznym, do tej pory niewiele wiadomo na temat wpływu odżywiania na emocjonalne samopoczucie dzieci. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak wybory żywieniowe wpływają na dobrostan psychiczny dzieci w wieku szkolnym.”

Dane dla badania zostały zebrane od prawie 9000 uczniów z 50 szkół (7570 uczniów szkół średnich i 1253 uczniów szkół podstawowych) w Norfolk, na podstawie ankiety Norfolk Children and Young People’s Health and wellbeing, która została zainicjowana przez Departament Zdrowia Publicznego Rady Hrabstwa Norfolk i Norfolk Safeguarding Children Board. Uczniowie biorący udział w badaniu samodzielnie zgłaszali swoje preferencje żywieniowe i udzielali odpowiedzi w testach oceniających samopoczucie psychiczne, które obejmowały pytania dotyczące radości, relaksacji i dobrych relacji interpersonalnych.