Zatrzymanie wody w ciele kobiety przed menstruacją: przyczyny i skutki

Częstym zjawiskiem, z którym borykają się kobiety w okresie poprzedzającym menstruację, jest retencja wody, znana również jako zatrzymanie wody w organizmie. Ten problem jest jednym z symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Przyczyną tego stanu są fluktuacje hormonalne zachodzące podczas drugiej fazy cyklu miesiączkowego. Zaleca się, aby złagodzić ten stan, stosować dietę o niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej błonnika, a także w razie konieczności poddać się odpowiedniej terapii farmakologicznej.

Podczas drugiego etapu cyklu menstruacyjnego, to jest po owulacji, organizm kobiety przechodzi przez serię zmian hormonalnych. Poziom estradiolu, dominującego hormonu w pierwszej fazie cyklu, zaczyna spadać, podczas gdy poziom progesteronu wzrasta. Ten ostatni hormon jest produkowany przez ciałko żółte i prowadzi do szeregu istotnych zmian w ciele kobiety, takich jak:

  • Rozluźnienie i zwiększony przepływ krwi do mięśni macicy;
  • Cykliczne zmiany błony śluzowej macicy, które przygotowują organizm kobiety do ciąży;
  • Rozrost kanalików i pęcherzyków gruczołowych w gruczołach sutkowych;
  • Właściwości antyandrogenne;
  • Podwyższenie temperatury ciała.

Za uczucie obrzęku przed menstruacją najprawdopodobniej odpowiada progesteron lub raczej jego endogenne metabolity. Wpływają one na ośrodkowy układ nerwowy, co skutkuje wymienionymi wyżej dolegliwościami. Niepokojące symptomy występujące u kobiet przed miesiączką i ustępujące po jej rozpoczęciu są częścią zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Ten syndrom dotyka nawet 30% kobiet w wieku rozrodczym.