Zespół chronicznego zmęczenia – niedoceniana choroba dotykająca ponad 3 miliony Amerykanów

Niepokojące dane z najnowszej analizy przeprowadzonej przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) pokazują, że zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) jest schorzeniem, które dotyka ponad 3 miliony obywateli Stanów Zjednoczonych. Znane również jako zespół chronicznego zmęczenia, to stan chorobowy wywołujący znaczne ograniczenia w możliwościach wykonywania podstawowych czynności życiowych, co w konsekwencji może prowadzić nawet do niezdolności do pracy.

Prevalencja tego schorzenia okazała się być wyższa niż pierwotnie przypuszczano. Istnieje wiele hipotez tłumaczących przyczyny CFS, jednak żadna z nich nie została do tej pory jednoznacznie potwierdzona. Wśród potencjalnych czynników wywołujących zespół przewlekłego zmęczenia wymienia się infekcje wirusowe, problemy z układem immunologicznym, stres, zaburzenia hormonalne oraz skłonności genetyczne. Diagnoza CFS jest często stawiana na podstawie wykluczenia innych możliwych przyczyn przewlekłego zmęczenia.

Jednakże, jak wynika z badań CDC, liczba osób zmagających się z tym schorzeniem nieprzerwanie rośnie. Możliwe, że wzrost ten jest powiązany również z rosnącą liczbą osób cierpiących na tzw. długiego COVID-u – stanu, który może powodować przewlekłe zmęczenie po przebytym zakażeniu koronawirusem.