Badania potwierdzają: Witamina D jako skuteczna ochrona płodu przed infekcjami

Doskonałą ochronę przeciw infekcjom bakteryjnym dla płodu może zapewnić witamina D. Według najnowszych badań naukowych ma ona zdolność do stymulacji produkcji związku przeciwbakteryjnego w strukturze łożyska.

Zespół badawczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przeprowadził szczegółowe analizy na komórkach trofoblastu – to właśnie one stanowią podstawę tworzącą łożysko. To kluczowa struktura, której zadaniem jest dostarczanie zarodkowi niezbędnych składników pokarmowych oraz tlenu pochodzących z krwi matki. Badacze wprowadzili do hodowli tych specyficznych komórek aktywną formę witaminy D.

W efekcie tych eksperymentów stwierdzono, że witamina D wywołuje reakcję komórek trofoblastu, skutkującą produkcją katelicydyny – związku o silnym działaniu przeciwbakteryjnym. To odkrycie sugeruje, że witamina D ma zdolność do wzmacniania obrony łożyska przed ewentualnymi infekcjami bakteryjnymi, takimi jak ataki paciorkowców, gronkowców czy bakterii Escherichia coli.

Dr Martin Hewison, który dowodził zespołem badawczym, zauważa, że zdolność do produkcji katelicydyny przez łożysko jest różna u różnych kobiet. W świetle tych odkryć naukowiec sugeruje, że wrodzoną odporność komórek trofoblastu na ataki bakterii można dodatkowo wzmacniać przez wzbogacenie diety przyszłych matek o witaminę D.