Demencja starcza – więcej niż tylko problemy z pamięcią

Demencja starcza to choroba, na którą niestety nie ma skutecznego leku. Nie jest możliwe jej całkowite wyleczenie, ale istnieją metody łagodzenia symptomów czy hamowania jej rozwoju. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby umieć rozpoznać te symptomy zanim choroba zacznie postępować.

Demencja starcza, znana również jako otępienie, to schorzenie wpływające na funkcjonowanie mózgu. Osoby cierpiące na tę chorobę borykają się z problemami z zapamiętywaniem, liczeniem, czytaniem oraz mówieniem. Co więcej, prawdziwym wyzwaniem staje się dla nich wyrażanie emocji. Również orientacja w przestrzeni bywa dla nich trudna i często myślą wolniej, a nawet nie są w stanie zrozumieć prostych instrukcji. Zdarza się również, że pacjenci nie są w stanie rozpoznać swoich najbliższych, zapominają imiona oraz nazwy przedmiotów codziennego użytku. W rezultacie osoby chore nie są w stanie funkcjonować samodzielnie i każdego dnia potrzebują pomocy innych osób.

Warto podkreślić, że choroba ta rozwija się stopniowo i pierwsze symptomy mogą być bardzo subtelne. Klasycznym objawem demencji starczej jest zapominanie o wydarzeniach, które miały miejsce jakiś czas temu. Na początku pojawiają się problemy z przypomnieniem sobie zdarzeń sprzed kilku lat, później – kilka miesięcy wcześniej. W zaawansowanej fazie choroby pacjent może mieć trudności z przywoływaniem w pamięci sytuacji sprzed kilku godzin czy nawet minut. Częstym, wczesnym objawem jest niepamięć dotycząca miejsca, gdzie zostawiliśmy klucze, lub daty urodzin bliskiej osoby, pomimo że zwykle doskonale pamiętaliśmy tę informację. Oczywiście, nie mówimy tutaj o pojedynczych incydentach, ale o powtarzających się sytuacjach utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Na dodatek, osoba cierpiąca na demencję starczą ma trudności z formułowaniem myśli, nazywaniem przedmiotów w otoczeniu czy też zwracaniem się do bliskich po imieniu.