Przerażające prognozy Światowej Organizacji Zdrowia: Liczba przypadków nowotworów na świecie ma gwałtownie wzrosnąć

Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są niepokojące. Przewidują, że do roku 2050 liczba odnotowywanych nowych przypadków raka na świecie ma się zwiększyć z obecnych 22 milionów do aż 35 milionów. Tym bardziej alarmująca jest sytuacja w krajach o niższym poziomie rozwoju, gdzie śmiertelność spowodowana chorobami nowotworowymi ma się prawie podwoić.

4 lutego jest datą, którą na całym globie obchodzi się jako Światowy Dzień Walki z Rakiem. W związku z tym Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), będąca częścią WHO i skupiająca się na zagadnieniach dotyczących chorób nowotworowych, opublikowała najnowsze statystyki ilustrujące globalne obciążenie tymi ciężkimi schorzeniami.

Rok 2022 przyniósł niestety 20 milionów nowych przypadków raka oraz prawie 10 milionów zgonów spowodowanych tą chorobą. Około 53,5 miliona osób przeżyło co najmniej pięć lat od momentu zdiagnozowania nowotworu. To jest jeden ze wskaźników mówiących o stopniu agresji choroby, ale także o skuteczności terapii. Prognozy WHO wskazują, że co piąta osoba na świecie będzie musiała zmierzyć się z diagnozą nowotworu w ciągu swojego życia. Z powodu tej choroby umiera jeden na dziewięciu mężczyzn i jedna na dwanaście kobiet.

Według danych zebranych przez Globalne Obserwatorium Raka IARC, dziesięć rodzajów nowotworów było odpowiedzialnych za około dwie trzecie wszystkich nowych przypadków i zgonów z tej przyczyny na całym świecie w 2022 roku. Statystyki te obejmują 185 krajów i dotyczą 36 różnych typów raka.

Rakiem, który najczęściej pojawia się na świecie, jest rak płuc. W 2022 roku zanotowano 2,5 miliona nowych przypadków tego schorzenia, co stanowiło 12,4% wszystkich zdiagnozowanych nowotworów. Na drugiej pozycji znalazł się rak piersi u kobiet (2,3 miliona przypadków, 11,6%), zaś na trzecim – rak jelita grubego (1,9 miliona przypadków, 9,6%). Kolejne miejsca na tej niechlubnej liście zajmowały rak prostaty (1,5 miliona przypadków, 7,3%) oraz rak żołądka (970 tysięcy przypadków, 4,9%).

Rak płuc był również główną przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami. W 2022 roku z powodu tego schorzenia umarło 1,8 miliona osób, co stanowiło aż 18,7% wszystkich zgonów wynikających z chorób nowotworowych. Na drugim miejscu w tej smutnej klasyfikacji znalazł się rak jelita grubego (900 tysięcy zgonów, 9,3%), na trzecim – rak wątroby (760 tysięcy zgonów, 7,8%). Pierwszą piątkę uzupełniają rak piersi (670 tysięcy ofiar śmiertelnych, 6,9%) i raka żołądka (660 tysięcy i 6,8%). Zjawisko to jest prawdopodobnie związane z utrzymującą się wysoką liczbą palaczy tytoniu w Azji.