Inwazja na Ukrainę zmieniła nasze życie?

Wojna na Ukrainie znacząco zmieniła postrzeganie świata – jeśli nie wszystkich, to zapewne znacznej części ludzi. Można też powiedzieć, że ogromnie zmieniała się nasza rzeczywistość – wystarczy zwrócić uwagę na to, jak wielu Ukraińców trafiło do Polski.

Nieustanna pomoc

Nie ma też co ukrywać, że uchodźcy mogą liczyć na nieustanną pomoc. Oczywiście pewnie gdzieś są niedociągnięcia, ale uczciwie patrząc, trudno uniknąć błędów – najważniejsze, żeby niedociągnięcia nie wiązały się z poważnymi kłopotami.

Trzeba też powiedzieć, że pomoc Ukraińcom niektórych może niepokoić. Nie chodzi o pozostawianie ludzi w potrzebie – wszystko sprowadza się do tego, że napływ uchodźców jest po prostu ogromny. Krótko mówiąc, pojawia się obawa, zgodnie z którą Polska może nie być w stanie zająć się uchodźcami. Za przykład niech posłuży sytuacja w służbie zdrowia – czy lekarze są w stanie sprostać nowym okolicznościom?

Wystarczy przypomnieć sobie liczne lockdowny i przekładanie planowanych zabiegów. Jedni mówili o konieczności, natomiast inni mówili o decyzjach, które pozbawiły życia tysięcy ludzi. Skoro już przy tym jesteśmy, warto zapoznać się z tym tekstem.

Wspólny problem

Musimy pamiętać o tym, że ukraińscy uchodźcy to nie jest problem Ukrainy czy Polski – to problem wszystkich, którzy martwią się tym, co ma miejsce na Ukrainie. Konieczna jest solidarność!

Choć trzeba też przyznać, że nie zanosi się na to, abyśmy mogli mówić o solidarności – wydaje się, że świat jest za bardzo podzielony. Zresztą wystarczy posłuchać opinii dotyczących sytuacji na Ukrainie – są osoby, które zachowują neutralność względem rosyjskiej inwazji.