Jak dobrać skórzaną kurtkę na motocykl?

Kurtka skórzana od lat kojarzy się jako główny atrybut motocyklisty. Wiele osób, myśląc o outficie fanów jednośladów, ma przed oczami charakterystyczną, czarną ramoneskę z emblematami znanymi z amerykańskich filmów drogi lub gruby element stroju fana motocykli sportowych. W jaki sposób dobrać skórzaną kurtkę do swoich potrzeb? Na co zwrócić uwagę podczas szukania modelu do jazdy rekreacyjnej i sportowej? Podpowiadamy.

Czym charakteryzuje się dobra kurtka motocyklowa skórzana? To ciężki element ubioru motocyklisty, który zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Skóra motocyklowa jest odporna na przetarcia i chroni cały korpus przed obrażeniami w czasie wypadku. Wykonana jest najczęściej z grubego, naturalnego materiału. Na rynku dostępne są dziś skóry klasyczne (czarne lub brązowe jak np. kurtka Rebelhorn Runner III) lub sportowe, z pazurem (np. kurtka Shima STR 2.0)

Kurtka skórzana nadaje się do jazdy sportowej i rekreacyjnej na motocyklach typu cruiser czy chopper. Mniej sprawdza się podczas wypadów turystycznych, ponieważ krępuje ruchy, a jej ciężar może w znaczny sposób obniżyć komfort jazdy na dłuższych trasach.

Przede wszystkim zwróć uwagę na kwestię bezpieczeństwa

Ochrona Twojego życia i zdrowia musi być głównym kryterium wyboru kurtki. Patrząc na dany model, sprawdź, czy ma certyfikaty jakości i spełnia międzynarodowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa i wytrzymałości. Egzemplarz dla odpowiedzialnych motocyklistów musi posiadać trwałe protektory w newralgicznych punktach (kręgosłup, ramiona, łokcie). W przypadku modeli sportowych, konieczne są także dodatkowe systemy ochrony ciała.

Poza tym kurtka powinna mieć efektywny system wentylacji powietrza (aby nie doprowadzić do przegrzania ciała w czasie jazdy latem), mocne zapięcie oraz grubą warstwę materiału (osłaniającą przed bolesnymi otarciami w razie upadku).

Bezpieczeństwo to zdecydowanie najważniejsze kryterium wyboru kurtki. Dopiero po uwzględnieniu tego elementu, możesz przejść do kolejnych punktów.

Dobierz skórę do swoich potrzeb

Teraz możesz skupić się na wygodzie i wyglądzie. Na komfort jazdy w kurtce skórzanej wpływa m.in. możliwość wypinania dodatkowych warstw (np. ocieplaczy na chłodne dni) oraz obecność kieszeni, w których możesz trzymać telefon lub klucze. Wygodna kurtka powinna mieć ściągacze na rękawach i regulację pasa, aby móc dostosować ją do Twoich wymiarów.

W przypadku designu masz z czego wybierać. Współczesne marki produkują ubrania o różnym kroju i kolorach. Znajdziesz m.in. skórzane kurtki o klasycznym, prostym kształcie, wspomniane wyżej ramoneski (wzorujące się na klasyce) albo taliowane, agresywne kształtem kurtki sportowe. Dostępne są wersje czarne, brązowe, ale też pomarańczowe, zielone i białe. Do wyboru, do koloru!

Wygląd jest istotnym elementem kultury motocyklowej. Wytypuj modele, które najlepiej odzwierciedlają twój charakter i pasują np. do Twojej maszyny. Dobrze wyglądający motocyklista czuje się podczas jazdy dużo lepiej.

W jaki sposób dobrać rozmiar kurtki skórzanej?

Jeżeli masz już wybrane modele, czas przejść do znalezienia odpowiedniego rozmiaru. Ze względu na konieczność prawidłowego umiejscowienia protektorów, znaczenie ma każdy wymiar Twojego ciała. Nie chodzi tu wyłącznie, aby znaleźć kurtkę o rozmiarze S, M czy L. Musisz uwzględnić różne wymiary, zostawiając sobie margines błędu.

Zmierz dokładnie swoje ręce, obwód klatki piersiowej, długość korpusu oraz obwód w pasie. Pamiętaj, aby wszystkie pomiary robić dokładnie, zachowując naturalną sylwetkę. Następnie porównaj je z rozmiarówką podaną przez producenta. Lepiej zakupić delikatnie większą kurtkę, gdyż zbyt ciasny egzemplarz może powodować dyskomfort, całkowicie uniemożliwiający jazdę. Z drugiej strony za luźna kurtka będzie wypełniać się powietrzem, trzepotać w czasie jazdy i także zmniejszy wygodę podróży. Najlepiej znaleźć kurtkę w takim rozmiarze, aby przylega do ciała, ale nie krępowała Twoich ruchów.

Zwykle producenci pozwalają delikatnie regulować rozmiar kurtki. Pamiętaj jednak, że bardzo istotna jest jej długość, która nie powinna wychodzić za bardzo poza Twój pas.

Wśród dostępnych na rynku kurtek (poza wspomnianymi modelami marek Shima czy Rebelhorn) warto spojrzeć również na produkty m.in. firmy Broger czy sportowe i klasyczne produkty marki Dainese. Wszystkie zapewniają najwyższą jakość, która zapewni Ci odpowiednią ochronę, komfort i styl przez lata.