Jak radzić sobie z egzemą – podstępna dermatoza o różnych przyczynach

Egzema, niewątpliwie przynosząca wiele niedogodności choroba skóry, cechuje się charakterystycznymi symptomami. Zmiany na skórze często są nieestetyczne, ale co ważniejsze – powodują silny dyskomfort. Mimo że najgęściej występują na dłoniach, łokciach, kolanach oraz twarzy to mogą zaatakować dowolną część ciała.

Problem polega na tym, że egzema to stan zapalny skóry, który dotyka głównie jej najbardziej zewnętrzną warstwę. Widoczne są rumień i pęcherzyki, które po pewnym czasie pękają, zmieniając się w nadżerki i strupy. Wszystko to bardzo swędzi, co dodatkowo komplikuje sytuację – drapanie skutkuje powiększeniem ran i utrudnia ich gojenie. Niestety egzema nie jest chorobą, która sama przejdzie – wymaga leczenia. Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym infekcji.

Swoje źródło egzema najczęściej ma w alergiach. Powstające zmiany na skórze są efektem kontakty z alergenem. Znajduje się on np. w metalach, proszkach do prania, a także w niektórych kosmetykach. Skutkiem reakcji alergicznej może być egzema nawet po spożyciu pewnych produktów spożywczych, jak mleko, czosnek czy miód. Warto mieć na uwadze, że niektóre leki, takie jak antybiotyki, mogą przyczynić się do jej wystąpienia.

W leczeniu egzemy kluczowa jest identyfikacja i unikanie czynnika wywołującego alergię. Dla złagodzenia objawów przydatne są leki antyhistaminowe lub inne medykamenty zalecone przez specjalistę. Zimą dolegliwości związane z egzemą często się nasilają. Aby im zapobiegać, warto nosić rękawiczki i regularnie nawilżać skórę. Niezwykle ważne jest również nawadnianie organizmu od środka, co oznacza picie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie.