Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Zdrowie i ochrona zdrowia w 2022 roku”, krztusiec, znany również jako koklusz, jest chorobą zakaźną, której liczba przypadków rośnie w alarmującym tempie. W ciągu ostatniego roku odsetek zachorowań na to schorzenie w Polsce wzrósł ponad dwukrotnie.
Koklusz jest wywoływany przez bakterię Bordetella pertussis i atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Charakterystycznym symptomem tej dolegliwości jest intensywny, długotrwały kaszel. Z danych GUS wynika, że w 2022 roku odnotowano aż 371 przypadków tej choroby, co stanowi ponad dwukrotny skok w porównaniu do poprzedniego roku.
Schorzenie to stanowi poważne zagrożenie dla najmłodszych, zwłaszcza niemowląt i małych dzieci. Powikłania po krztuścu mogą bowiem prowadzić do zaburzeń funkcji oddychania, rozwoju zapalenia płuc, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jak więc rozpoznać objawy krztusca i jak skutecznie zapobiegać zakażeniu?
Objawy krztusca to przede wszystkim intensywne ataki kaszlu, które mogą utrzymywać się przez wiele tygodni. Symptomy zależą jednak od etapu choroby. W fazie kataralnej pojawiają się objawy przypominające przeziębienie, takie jak katar, kichanie, kaszel czy podwyższona gorączka. Faza paroksysmalna to okres najbardziej intensywnych ataków kaszlu, często z charakterystycznym „szczekającym” dźwiękiem, który może prowadzić do zupełnego wyczerpania powietrza w płucach i nawet wymiotów. W trzeciej, rekonwalescencyjnej fazie choroby, objawy stopniowo ustępują. Cały proces chorobowy może trwać wiele tygodni.