Objawy na skórze po ugryzieniu przez kleszcza: więcej niż tylko rumień

Wraz z nadejściem sezonu wiosenno-letniego, rozpoczynają się nasze wyprawy poza miasto, odpoczynek na łonie natury i letnie wakacje. Niestety, ten czas to również okres wzmożone aktywności pajęczaków znanych jako kleszcze, które swoim ukąszeniem mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Jakie symptomy na skórze mogą wystąpić po ugryzieniu przez kleszcza? Jakie niepokojące zmiany w naszym samopoczuciu możemy zaobserwować? Kiedy powinniśmy zwrócić się o pomoc do lekarza?

Kleszcze są małymi pajęczakami, które żywią się krwią ludzi i zwierząt. Posiadają specjalistyczne narządy gębowe – szczypce, którymi wbijają się w skórę swojej ofiary. Wykazują silne zdolności do odczuwania zapachów i dotyku. Są szczególnie aktywne od marca do listopada. Często polują na swoje ofiary z niskich drzew, krzewów, zarośli i wysokich traw, więc można je spotkać w parkach, lasach, na łąkach czy nawet w ogrodach domowych.

Jest wiele niebezpiecznych chorób, których nosicielami są kleszcze. Należą do nich między innymi borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Mniej często, ale równie niebezpiecznie, mogą przekazywać anaplazmozę, babeszjozę, mykoplazmozę, dur powrotny i bartonellezę.

Ugryzienie przez kleszcza nie jest zwykle bolesne dla człowieka, co sprawia, że jest to ukryte zagrożenie. Czasem przez wiele godzin, a nawet dni, możemy nie zdawać sobie sprawy z obecności tych pajęczaków na naszej skórze. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Przygotowując się na wyjście w miejsca potencjalnego występowania kleszczy, powinniśmy pamiętać o założeniu nakrycia głowy oraz jasnych ubrań zakrywających kończyny.