Bezpłatne poradnictwo dietetyczne i personalizowane plany żywieniowe dzięki Narodowemu Funduszowi Zdrowia

Jeżeli marzy ci się skuteczne odchudzanie bez konieczności czekania w kolejce i ponoszenia dodatkowych kosztów, Narodowy Fundusz Zdrowia ma dla ciebie propozycję. Od teraz możesz skorzystać z bezpłatnych usług dietetycznych, które obejmują personalizowany plan żywieniowy oraz profesjonalne porady na temat zdrowych nawyków żywieniowych. Tym samym masz możliwość korzystania z narzędzi takich jak kalkulatory BMI, CPM i PPM, które dostępne są dla każdego.

Specjaliści ds. diety z NFZ oferują wsparcie w prawidłowym odżywianiu na stronie Diety NFZ. Obecnie korzysta z niej blisko 900,000 osób. Portal oferuje 15 gotowych planów żywieniowych opracowanych na podstawie diety DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Plany te obejmują różne opcje – od klasycznego, przez nadwagę i otyłość, po wegański, cukrzycę, Hashimoto, depresję, zaparcia, nadciśnienie, seniora, rodzinę, PCOS, osteoporozę oraz dnę moczanową i kamice żółciową.

Każda osoba, która chce skorzystać z tej oferty, może bezpłatnie pobrać trzydniowy plan żywieniowy. Istnieje również możliwość skonfigurowania własnego, 28-dniowego planu, nie tylko dla jednej osoby, ale z uwzględnieniem potrzeb innych członków rodziny. Wystarczy założyć bezpłatne konto na portalu, a następnie skorzystać z kalkulatora, aby obliczyć swoje BMI i zapotrzebowanie kaloryczne. Po dodaniu informacji o członkach rodziny, których dieta ma być uwzględniona w planie, można określić rodzaj diety, ilość spożywanych posiłków oraz ewentualne wykluczenia pokarmowe (np. laktozę).

Twój personalizowany plan będzie zawierał oprócz przepisów z fotografiami także szczegółowe informacje o kaloryczności każdego posiłku, składzie białkowym, tłuszczowym i węglowodanowym oraz procentowym podziale porcji między poszczególnymi osobami. Znajdziesz tam też informacje o czasie potrzebnym na przygotowanie poszczególnych dań. Na koniec możesz pobrać wszystkie przepisy w formie pliku PDF oraz wygenerować listę zakupów.