Pfizer napotyka na przeciwności prawne z Polską, domagając się w sądzie odszkodowania w wysokości 6 miliardów złotych

Został wszczęty proces sądowy przeciwko Polsce ze strony giganta farmaceutycznego, firmy Pfizer. Pfizer oskarża Polskę o niewypełnienie zobowiązań wynikających z umowy o dostawę szczepionek. Informacje te podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, zwracając uwagę, że firma farmaceutyczna domaga się od Polski zapłaty sumy 6 miliardów złotych. Kontrowersje dotyczą 60 milionów dawek szczepionki przeciwko Covid-19, które Polska nie odebrała.

Według raportów portalu informacyjnego Politico, pierwsze posiedzenie w ramach sprawy Pfizer kontra Polska miało miejsce we wtorek w brukselskim Sądzie Pierwszej Instancji. Zgodnie z tymi informacjami, obie strony postanowiły zawiesić sprawę do 30 stycznia.

W kontekście konfliktu z Pfizerem chodzi o umowy, które obligowały Polskę do nabycia dodatkowych partii szczepionek przeciw Covid-19. Z uwagi na długotrwałą nadwyżkę tych produktów oraz obciążenia dla budżetu państwa spowodowane agresją militarystyczną Rosji na Ukrainę, Polska już w pierwszej połowie 2022 roku próbowała przekonać Pfizer do renegocjacji wcześniej zawartych umów.

Pomimo tych starań, Pfizer zdecydował się na podjęcie kroków prawnych przeciwko Polsce za niezrealizowanie postanowień umowy o dostawę szczepionek. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, firma żąda od Polski zapłaty 6 miliardów złotych. Sprawa dotyczy 60 milionów dawek szczepionki przeciw Covid-19, które Polska nie odebrała.

Warto przypomnieć, że proces toczy się w Brukseli, ponieważ umowa na zakup szczepionek przez kraje Unii Europejskiej – wynegocjowana z Pfizerem przez Komisję Europejską – została zawarta zgodnie z prawem belgijskim.