Rosja ciągle swoje

Inwazja Rosji na Ukrainę to temat, który dominuje w wielu miejscach na świecie. Oczywiście są wyjątki i jak się można domyślić, jednym z wyjątków jest właśnie Rosja. Jakkolwiek to brzmi, mieszkańcy tego kraju niekoniecznie muszą zdawać sobie sprawę z tego, co się dzieje.

Co wiemy?

Jak się można domyślić, trudno odnosić się do szczegółów. Na pewno ważne jest to, że Rosjanie słyszą o „operacji specjalnej”. Istotne jest także to, że 80 procent ludzi popiera prowadzone działania. Informacji tej nie da się zweryfikować, ale jest to coś, w co można uwierzyć.

Warte podkreślenia jest również to, że dużą popularnością tyczą się polityczne rozmowy o charakterze talk-show. Istotne jest też to, że mowa o programach, które czasami docierają do zachodnich mediów. Nie ma też co ukrywać, że chodzi o coś, co dość mocno szokuje. Trudno inaczej nazwać uderzenie nuklearne w USA czy pomysł zatopienia Wielkiej Brytanii. Wypada też dodać, że możemy usłyszeć, iż zachód spiskował, aby zagrozić narodowi rosyjskiemu. Jakby komuś było mało, Rosja nie walczy z Ukrainą i musi przeciwstawiać się całemu zachodowi. Nie sposób też zapomnieć o tym, że Rosjanie mają okazję słyszeć o Ukraińcach uciskanych przez faszystów. Jeżeli zastanawiasz się nad zdjęciami, dobrze wiedzieć, że specjalnie nie ma nad czym myśleć – zawsze znajdzie się coś, co będzie pasować do kłamliwej wypowiedzi (kontekst zmienia bardzo dużo).

Być może wiele osób zadaje sobie pytanie, dokąd to wszystko zmierza? Odpowiedzi rzecz jasna nie znamy, ale raczej nie możemy mówić o zmierzaniu w dobrym kierunku. Do tego nie można zapomnieć o tym, co w rzeczywistości dzieje się na Ukrainie.