Usuwanie grzybów z organizmu – strategie oparte na diecie, farmakoterapii i ziołolecznictwie

Proces eliminowania z organizmu nadmiernie rozmnożonych drożdżaków Candida, które są źródłem kandydozy ogólnoustrojowej, składa się z kilku etapów. Objawami sugerującymi potrzebę odgrzybienia organizmu mogą być przede wszystkim zmęczenie, senność czy problemy z trawieniem. Wykorzystanie diety jako narzędzia do pozbycia się drożdżaków z jelit i krwi to skuteczne domowe remedium. Wsparciem dla tej metody mogą okazać się odpowiednie leki i zioła o działaniu przeciwgrzybiczym.

Kandydoza, inaczej nazywana grzybicą ogólnoustrojową, ma swoje źródło w drożdżakach Candida albicans. Te mikroorganizmy są naturalnym i do pewnego stopnia pożytecznym składnikiem bakteryjnej flory jelitowej człowieka, zamieszkującym zwłaszcza dolne odcinki jelita grubego. Problem występuje, kiedy dochodzi do nadmiernego rozwoju drożdżaków. Zjawisko to ma miejsce, gdy flora jelitowa ulega negatywnym zmianom i pozytywne bakterie fermentacji mlekowej są zastępowane przez Candida oraz bakterie patogenne. Początkowo grzyby pojawiają się w przewodzie pokarmowym, a związane z tym objawy są zazwyczaj trawienne. Następnie drożdże przedostają się do krwi, skąd mogą trafić do łatwo dostępnych dla nich narządów, powodując między innymi grzybicę pochwy czy zatok. Zagrzybienie organizmu staje się wtedy problemem ogólnoustrojowym i wymaga kompleksowego leczenia.

Do głównych przyczyn kandydozy należą: częste i długie stosowanie antybiotyków, które prowadzi do zaburzeń mikroflory jelitowej, dieta bogata w cukry i wysoko przetworzoną żywność sprzyjającą rozwojowi drożdżaków, przewlekły stres, brak odpoczynku, używanie tabletek antykoncepcyjnych oraz hormonalnej terapii zastępczej, a także chemioterapia i radioterapia.

Zdiagnozowanie kandydozy jest utrudnione ze względu na niespecyficzne objawy. Do symptomów grzybicy ogólnoustrojowej zalicza się: chroniczne zmęczenie, senność, problemy ze snem, brak sił życiowych, bóle głowy. Grzyby krążące w organizmie wydzielają toksyny, które mogą negatywnie wpływać na tkanki, włączając w to mózg, powodując objawy depresyjne – drażliwość, zmienność nastrojów, stany lękowe, obniżenie koncentracji i samopoczucia. Wiele osób zauważa też objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: gurgotanie w brzuchu, wzdęcia, nieprzyjemny zapach z ust, biegunki lub zaparcia, zgagę czy bóle żołądka.

Usuwanie drożdżaków z jelit oraz całego organizmu staje się konieczne, kiedy często zapadamy na infekcje intymne, zapalenie zatok, gardła, grzybicę paznokci czy skóry. Zagrzybiony organizm jest osłabiony, co prowadzi do częstych infekcji. Powinniśmy być również czujni wobec bólów stawów i kości. Objawem zagrzybionego organizmu może być także duże łaknienie na słodycze i inne produkty bogate w cukier, który jest podstawowym pokarmem dla drożdżaków.

W farmacji dostępne są liczne leki na odgrzybienie organizmu w różnych postaciach. Do leczenia grzybic skóry i paznokci można wykorzystać maści, kremy, płyny, lakiery do paznokci, szampony, pudry czy zasypki. Doustnie stosuje się tabletki i krople, a dopochwowo globulki. Składnikami aktywnymi tych produktów mogą być azole, antybiotyki, alliloaminy, kwas borowy i miedź. Za najskuteczniejsze uznawane są preparaty zawierające pochodne azolowe. Naturalnym produktem o silnym działaniu przeciwgrzybiczym jest olejek z oregano, który zawiera ponad 50 substancji zwalczających szkodliwe bakterie i grzyby.

Wspierając proces odgrzybiania organizmu warto sięgnąć po zioła odgrzybiające i naturalne suplementy takie jak: gorzknik kanadyjski, czosnek, wyciąg z pestek grejpfruta, aloes, kwas kaprylowy, piołun, korę dębu, korę kruszyny, wrotycz, koci pazur czy Złoto Inków. Wśród ziół na odgrzybienie organizmu warto wymienić dodatkowo echinaceę, nalewkę z łupin orzecha czarnego czy wyciąg z brokułów.

Chociaż medycyna często sugeruje stosowanie antybiotyków do pozbycia się grzybów, ta metoda okazuje się mało efektywna na dłuższą metę. Antybiotykoterapia pozwala chwilowo pozbyć się drożdżaków, ale jednocześnie eliminuje również dobre bakterie, przez co dochodzi do jeszcze większych dysproporcji w naturalnej mikroflorze i rozwoju silnych drożdżaków Candida.