Właściwości, skład i różnorodne zastosowanie masła orzechowego

Niezależnie od tego, czy jest chrupiące czy gładkie, solone czy naturalne, używane do kanapek czy dodawane do koktajli, a także niezależnie od rodzaju orzechów, z których jest produkowane, masło orzechowe jest jednym z najzdrowszych przekąsek na świecie. Jest to produkt ceniony przez sportowców, wegetarian i wszystkich tych, którzy dbają o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Ważne jest jednak, aby dobrze je wybrać i znać jego właściwości.

Amerykanie jako pierwsi wprowadzili masło orzechowe do swojej kultury kulinarnej

Przed tym jak masło orzechowe stało się popularnym składnikiem diety sportowców, kojarzone było ono głównie jako dodatek do amerykańskich tostów czy naleśników. Mimo że orzeszki ziemne mają swoje korzenie prawdopodobnie w Brazylii i rozprzestrzeniły się we wszystkich zakątkach świata, to jednak do Stanów Zjednoczonych dotarły ostatnie. Azja, Afryka i Europa miały przyjemność ich smakowania już znacznie wcześniej. To Amerykanie wpadli na pomysł przetworzenia orzeszków na pastę. Ciekawostką jest fakt, że pomysłodawcą był lekarz, John Harvey Kellog, który chciał wprowadzić zdrowszą dietę dla przeciętnego obywatela USA. To właśnie jemu zawdzięczamy też wynalezienie płatków kukurydzianych na śniadanie, które zastąpiły tradycyjne mięso i jajka. Kellog był wegetarianinem i zwolennikiem medycyny holistycznej, która promuje zdrowe odżywianie. Na pewno byłby zaskoczony widząc dzisiejsze płatki śniadaniowe i masło orzechowe pełne dodatku cukru. Na szczęście mamy teraz lepszy dostęp do tych produktów w wysokiej jakości.

Zróżnicowane wersje masła orzechowego

W dzisiejszych trendach kulinarnych dominują różnego rodzaju pasty. Można zmielić prawie wszystko – od groszku, przez marchewkę, aż po różnego rodzaju orzechy. Pasty są ważnym elementem diety wegetariańskiej i wegańskiej a warzywa i owoce występują w wielu formach.

Nie dziwi więc fakt, że obok klasycznego masła orzechowego z fistaszków, możemy znaleźć na sklepowych półkach masła wykonane z orzechów włoskich, laskowych, nerkowców czy nawet pinioli (jest to najdroższy wariant tego produktu). Wszystkie te orzechy można przetworzyć na masło, jeżeli posiadamy odpowiedni sprzęt do ich mielenia. Dodatkowo klasyczne masło z orzechów ziemnych często jest aromatyzowane poprzez dodanie chili, czekolady, karmelu czy wiórek kokosowych. Każde z tych maseł ma swój unikalny smak. Masło z orzechów włoskich ma gorzkawy posmak i wyraźnie wyczuwalną teksturę. Masło z nerkowców jest niemal aksamitne i delikatne, to z migdałów charakteryzuje się intensywnym aromatem, pistacjowe przypomina najsmaczniejszy deser, a laskowe kojarzy się z czekoladą. Wszystkie są warte wypróbowania nie tylko ze względu na smak ale także wysoką wartość odżywczą.