Wybieramy fotelik 15-36 kg – o czym musisz wiedzieć?

Maluchy w wieku 3 lub 4 lat zwykle wyrastają ze swoich dotychczasowych fotelików. Wówczas każdy rodzic staje przed nie lada wyzwaniem, jaki fotelik 15-36 kg kupić, aby był nie tylko bezpieczny, ale również komfortowy w użytkowaniu i atrakcyjny dla dorastającego smyka? Mogłoby się wydawać, że to zadanie nie jest trudne. W końcu rynek artykułów dziecięcych obfituje w szereg różnorodnych propozycji. Jak się okazuje, to tylko pozory i zakup fotelika z przedziału wagowego 15-36 kg może nastręczyć sporo trudności. Jak zatem ułatwić sobie to wyzwanie?  

Oznaczenia dopuszczające do użytku 

W grupie wagowej 15-36 kg dziecko przewożone jest już tylko przodem do kierunku jazdy. Foteliki, jakie znajdują się w sprzedaży są dostępne w dwóch normach. Pierwsza ECE R44/04 to europejska norma bezpieczeństwa określająca wagę dziecka, której oznaczenie znajduje się pod spodem lub w bocznej części fotelika 15-36 kg. Druga, nowa UN R129 jest określana także mianem I-Size i określa wzrost dziecka na 100-150 cm. Według obowiązujących przepisów, każda z norm jest dopuszczona do korzystania i może być swobodnie wybierana przez rodziców – bez obaw o ryzyko otrzymania mandatu.  

Jak zapinane jest dziecko w foteliku 15-36 kg?  

W przypadku fotelików samochodowych z przedziału wagowego 15-36 kg dziecko zapinane jest pasem znajdującym się na wyposażeniu samochodu. Podobnie jak osoba dorosła. W sytuacji, gdy malec jest żywiołowy i istnieje prawdopodobieństwo bądź obawa, że w czasie jazdy może go odpinać, wówczas o wiele lepszym rozwiązaniem będzie kupno fotelika 9 –36 kg, który wyposażony jest w pasy wewnętrzne. W tym przypadku decyzja należy do rodziców. Warto mieć jednak na uwadze, że nie każdy maluch jest na tyle dojrzały, aby korzystać jak osoba dorosła z pasów samochodowych.  

Fotelik 15-36 kg – sposób montażu 

Znaczna część fotelików samochodowych z przedziału wagowego 15-36 kg jest montowana za pomocą systemu Isofix lub 3-punktowych pasów. Najwygodniejszym i zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest fotelik 15 36 kg montowany na bazie Isofix. Spośród wielu zalet, jakimi niezaprzeczalnie może się poszczycić jest łatwość użytkowania, gdyż umożliwia stabilny montaż w aucie. A co w sytuacji, gdy samochód nie posiada Isofix? Wówczas do wyboru są modele fotelików montowanych na pas. Alternatywnym rozwiązaniem jest także skonsultowanie się z autoryzowanym serwisem w celu zamontowania specjalnych zaczepów, które w zdecydowanym stopniu poprawią stabilność fotelika.