Jaka odzież robocza chroni przed deszczem?

Praca na świeżym powietrzu wymaga odpowiedniego przygotowania, w tym wyposażenia pracownika w odzież o właściwościach wodoodpornych. Taka odzież powinna zabezpieczać przed deszczem, dając możliwość kontynuowania pracy przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Odzież przeciwdeszczowa robocza powinna charakteryzować się również dużą trwałością i dobrym dopasowaniem, zapewniając pracownikowi maksimum swobody ruchów.  

Kurtki i płaszcze przeciwdeszczowe 

Podstawą wyposażenia osób pracujących w terenie, na przykład budowlańców i drogowców, są nieprzemakalne kurtki przeciwdeszczowe z kapturem i ściąganymi mankietami oraz zabezpieczające większą powierzchnię ciała, luźne płaszcze przeciwdeszczowe. Roboczą odzież przeciwdeszczową w postaci kurtek i płaszczy produkuje się zwykle z tanich i trwałych materiałów syntetycznych, przede wszystkim z tworzywa PVC. Dzięki temu strój ochronny nie nasiąka wodą i tym samym zapewnia doskonałą ochronę przed deszczem nawet wówczas, gdy opady są niezwykle intensywne. Odzież przeciwdeszczowa robocza sprawdzi się nie tylko w przypadku osób na co dzień pracujących na świeżym powietrzu, ale także kierowców zawodowych, którzy muszą kontrolować przewożony ładunek niezależnie od panującej na zewnątrz aury.  

Nieprzemakalne spodnie i wodery 

Uzupełnieniem dla kurtek, nieprzemakalnych płaszczy i peleryn są wykonane z podobnych materiałów spodnie i wodery, czyli rodzaj odzieży roboczej przeciwdeszczowej, w której nieprzemakalne spodnie łączą się z gumowymi butami. Z woderów korzystają przede wszystkim wędkarze, rybacy i inne osoby brodzące w wodzie. Nienasiąkliwe spodnie mogą przydać się znacznie szerszej grupie odbiorców. Taka odzież robocza przeciwdeszczowa może zainteresować m.in. pracowników leśnych, osoby zajmujące się konserwacją i pielęgnacją terenów zielonych, rolników, kanalarzy, meliorantów, pracowników budowlanych, drogowców i wiele innych osób, które muszą pracować w każdej aurze, również w terenie podmokłym czy przy różnego rodzaju wykopach. Co warte podkreślenia, przeciwdeszczowe spodnie chronią nie tylko przed deszczem, ale także przed rosą i błotem. Materiał PVC nie wchłania brudu i taką odzież wystarczy spłukać wodą, by zadbać o jej czystość. 

Do kategorii najczęściej stosowanych rodzajów roboczej odzieży przeciwdeszczowej zalicza się kurtki, peleryny i spodnie wykonane z materiału syntetycznego, który nie wchłania wody. Specjalnymi rodzajami takiej odzieży są płaszcze ochronne i wodery, czyli specyficzny rodzaj spodni na szelkach połączonych z gumowymi, nieprzemakalnymi butami.