Zachowanie zdrowych zębów u dzieci – porady i wskazówki

Coraz częściej mówi się, że ochrona naszych zębów kończy się, kiedy przekraczamy próg 50-tych urodzin, ale jest to mit, który można obalić. Jeżeli zaczniemy troszczyć się o higienę jamy ustnej od najwcześniejszego okresu życia, nawet przed pojawieniem się pierwszych ząbków, możemy znacząco wydłużyć ich „żywotność”. Przedstawiam sprawdzone metody dbania o higienę jamy ustnej już od pierwszych dni życia.

Właściwa opieka nad zębami powinna rozpocząć się jeszcze przed ich pojawieniem. Wykorzystaj specjalną szczoteczkę do dziąseł lub mokrą, czystą szmatkę i delikatnie przemywaj dziąsła niemowlaka po posiłku, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii. Alternatywnym rozwiązaniem może być podawanie dziecku wody po jedzeniu i innych napojach (herbatki dla niemowląt często zawierają cukier, który sprzyja namnażaniu się bakterii). Woda również skutecznie usuwa resztki pokarmu. Masowanie dziąseł przy pomocy szczoteczkę, szmatki czy czystego palca ma dodatkowe korzyści – łagodzi ból i swędzenie podczas ząbkowania. Okrężne ruchy w kierunku wyrzynania się zębów ułatwiają ich pojawienie się, a także zmniejszają dyskomfort.

Zdrowe mleczaki to fundament dla zdrowych zębów stałych. To nie jest tajemnica, chociaż często zapominamy o tym, bagatelizując znaczenie pierwszych ząbków. Kiedy u twojego dziecka pojawią się pierwsze ząbki, zaopatrz się w szczoteczkę do mycia zębów oraz pastę bez fluoru – jest on korzystny dla zębów stałych, ale mleczaki jeszcze nie są na niego gotowe. Nauka codziennego mycia zębów powinna stać się rutyną. Spraw, aby była to wspólna czynność, coś więcej niż tylko konieczność. Możesz pomyśleć, że uczenie dziecka mycia zębów przed ukończeniem pierwszego roku życia jest bezcelowe, ale przecież wcześniej próbowałeś nauczyć malucha korzystania z nocnika, nawet jeśli nie miał jeszcze kontroli nad swoimi potrzebami fizjologicznymi. Celem takiego działania jest wyrobienie prawidłowych nawyków dbania o zęby. Na początku możesz spróbować mycia zębów tylko wodą, a później przejść na delikatną pastę dla dzieci. Pozwól maluchowi bawić się szczoteczką i dobrze ją poznać – niech stanie się ona dla niego nieodłącznym kompanem.