W jaki sposób można radzić sobie z bezsennością? Oto domowe metody!

Problemy ze snem są nieodłącznym elementem życia wielu osób, zwłaszcza tych, które żyją w ciągłym biegu i pod dużym napięciem. W dzisiejszych czasach, kiedy nasze życie coraz bardziej przenosi się do sfery cyfrowej, a tempo dnia staje się coraz szybsze, prawie każdy z nas miewa problemy z bezsennością. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak ważny jest regularny sen dla naszej odporności i samopoczucia. Jak zatem poradzić sobie z trudnościami w zasypianiu i budzić się pełnym energii? Przedstawiamy kilka domowych metod na walkę z bezsennością.

Korzennienie wrzosowisk

Właściwości uspokajające i poprawiające jakość snu wrzosu były znane już od dawna. Teraz wrzos zwyczajny, inaczej Calluna vulgaris, wykorzystuje się w leczeniu stanów nerwowych, biegunki, kamicy nerkowej czy problemów z układem pokarmowym.

Według niektórych źródeł doskonałym sposobem na walkę z bezsennością jest poszewka na poduszkę wypełniona suszonymi kwiatami wrzosu. Aby taką poduszkę stworzyć, potrzebna jest duża sztuka bawełnianej tkaniny, z której uszyje się poszewkę. Do środka umieszcza się około 3 szklanki suszu kwiatów wrzosu, a następnie zaszywa się otwór lub wszywa zamek błyskawiczny. Ważne jest, aby poduszka była położona blisko naszej głowy podczas snu.

Wrzos w sypialni jest bardzo przydatny – nie tylko w postaci poduszki. Warto również postawić doniczkę z tą rośliną na nocnym stoliku. Niewykluczone, że pomocne będą także kąpiele z dodatkiem wrzosu – do gorącej wody w wannie dodajemy dużą szklankę suszu tej rośliny.

Kwiatowa kąpiel z lipy

Przygotowanie takiej kąpieli to nic trudnego. Potrzebujemy 300 g kwiatów lipy i 5 litrów wody. Wodę należy zagotować, dodać do niej kwiaty i zaparzyć przez pół godziny pod przykryciem. Następnie odcedzamy napar i dodajemy go do kąpieli.

Relaksująca, ciepła kąpiel przed snem to doskonały sposób na walkę z bezsennością, a ta wykonana z dodatkiem lipy dodatkowo uspokoi nasze zmysły. Pachnąca kąpiel przypomni nam ciepłe letnie dni, kiedy to kwitną drzewa lipy.