Cholesterol HDL, a choresterol LDL

Cholesterol- to słowo przeraża wiele ludzi. Istnieje jednak duża różnica pomiędzy cholesterolem zwanym „dobry „,czyli HDL a „złym”, czyli LDL. Cholesterol zawierający frakcje lipoproteiny HDL jest dla nas prawdziwym dobroczyńcą.

Obniża wchłanianie „złego” cholesterolu uczestniczy w syntezie hormonów steroidowych głównie hormonów płciowych, dzięki niemu możemy wchłonąć witaminę D, pozwala nam wchłaniać tłuszcze z pokarmów, wchodzi w skład osłonek mielinowych osłaniających nerwy, a także nadaje sztywność błoną komórkowym. Jednak należy pamiętać o tym, że co za dużo to nie zdrowo. Często wysokie stężenie „dobrego” cholesterolu związane jest też z wysokim stężeniem cholesterolu zawierającego lipoproteiny LDL. Która odkłada się w naszych naczyniach krwionośnych powodując powstanie płytek miażdżycowych w efekcie następuje zwężenie światła naczyń krwionośnych i miażdżycy.

Bardzo groźne może być oderwanie płytki miażdżycowej i przemieszczenie w stronie serca powodując zamknięcie naczynia krwionośnego i zawał mięśnia sercowego.

Jak tego uniknąć?

Zachowanie prawidłowej masy ciała, regularnie uprawianie sportów, unikanie nadmiernego spożywania alkoholu. Powinno pomóc. Podwyższone stężenie cholesterolu LDL we krwi jest sygnałem do ograniczenia spożycia pewnych produktów przede wszystkim należy unikać tłustych mięs, serów, czekolady, ciasta z kremem.

Normy cholesterol całkowity [mg/dl]:

  • prawidłowy: 130-200
  • podwyższony: 201-239
  • wysoki: 240 i powyżej

One thought on “Cholesterol HDL, a choresterol LDL

Dodaj komentarz