Grzybobranie jako sposób na wolny czas – gdzie jest wysyp grzybów?

Kurki, podgrzybki czy kanie to tylko kilka gatunków grzybów, które są poszukiwane każdej jesieni przez grzybiarzy w całej Polsce. Osoby, które co roku zbierają grzyby doskonale wiedzą, gdzie szukać najlepszych okazów. Jednak niewielu dzieli się takimi informacjami z innymi, aby nie stracić stałych lokalizacji.

W którym województwie jest najwięcej grzybów?

Od lat najwięcej grzybów można zebrać w lasach północnej Polski, czyli w województwach: pomorskim, zachodni-pomorskim i warmińsko-mazurskim. Sporo okazów udaje się też upolować w województwie opolskim oraz w okolicach Krakowa.

Gdzie szukać informacji na temat lokalizacji grzybów?

Od wielu lat w internecie funkcjonuje mapa grzybów, dzięki której można zobaczyć gdzie w okolicy warto wybrać się na spacer po lesie z koszykiem. Dodatkowo miejsce to skupia wielu grzybiarzy, którzy wymieniają się między sobą cennymi informacjami oraz zdjęciami.

Kiedy jest sezon na grzyby?

Najlepszy okres na zbieranie grzybów to jesień, a zwłaszcza wrzesień oraz początek października. Wiele osób zastanawia się w jaki sposób spędzić wolny czas. Grzybobranie to świetny sposób na spędzenie wolnych chwil. Wtedy temperatury nie są jeszcze niskie oraz zdarzają się opady, dzięki którym w lasach robi się wilgotno. Gdy na dworze jest względnie ciepło i mokro, to wtedy można liczyć na największy wysyp grzybów.

Jak rozpoznać grzyby?

Samo znalezienie grzybów nie jest jeszcze sukcesem. Należy bardzo ostrożnie podchodzić do selekcji, ponieważ zdarza się, że wiele trujących okazów bardzo przypomina jadalne grzyby. Stąd warto do lasu wybrać się z osobą, która doskonale zna się na rozróżnianiu grzybów lub mieć ze sobą mały atlas, albo aplikację w telefonie.