Gwałtowny i nieznośny ból twarzy – wszystko co powinieneś wiedzieć o zapaleniu nerwu trójdzielnego

Zapalenie nerwu trójdzielnego to niespodziewane schorzenie, które potrafi zahamować normalne funkcjonowanie ciała, a następnie równie nagłe jak się pojawiło, zniknąć. Czym jest ta dolegliwość i jakie są jej cechy?

Schorzenie to polega na stanach zapalnych nerwu trójdzielnego, powodując silne bóle na twarzy, głównie w rejonach ust, oczu i czoła. Nerw ten jest odpowiedzialny za przesyłanie czuciowych sygnałów z twarzy do mózgu, dzięki czemu odczuwamy takie bodźce jak ból, ucisk, dotyk czy zmiany temperatury. Jest to jeden z najistotniejszych nerwów w obrębie naszej twarzy.

Objawem zapalenia nerwu trójdzielnego są gwałtowne i przenikliwe bóle twarzy, które mogą być spowodowane nawet najprostszymi działaniami, jak jedzenie, mówienie czy mycie zębów. Ból ten może również nasilić się podczas zmiany temperatury otoczenia, na przykład kiedy przechodzimy z chłodnego miejsca do cieplejszego. Zazwyczaj dotyczy to jednej strony twarzy i może utrzymywać się od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Ból ten bywa określany przez pacjentów jako rwący, kłujący czy porażający jak prąd.

Zapalenie nerwu trójdzielnego najczęściej dotyka osoby po 55. roku życia – stanowi to 60-70% wszystkich przypadków. Może się pojawiać sporadycznie i trwać od dwóch do trzech tygodni, po czym samoistnie ustępować bez szkodliwych konsekwencji dla zdrowia pacjenta. Niemniej jednak, często jest to choroba przewlekła. Występują sytuacje, gdzie pacjenci doświadczają 2-3-miesięcznych napadowych bólów neuralgicznych, które potem ustępują na zawsze. Niekiedy jednak, ból może utrzymywać się nawet przez wiele lat.

Chociaż zapalenie nerwu trójdzielnego nie jest chorobą zakaźną ani dziedziczną, to nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić przyczyny jego powstania. W niektórych badaniach obrazowych zaobserwowano tzw. konflikt naczyniowo-nerwowy – naczynia krwionośne przebiegające obok kości skroniowej lub kąta mostowo-móżdżkowego, wykazujące wady wrodzone, zmiany struktury lub stwardnienia. Te nieprawidłowości mogą powodować ucisk na nerw trójdzielny, prowadząc do zapalenia.