Idealna karma dla kota, czyli jaka?

Koty należą do grona bezkompromisowych mięsożerców. W ich diecie podstawową rolę musi odgrywać białko zwierzęce. Czy to oznacza, że karma dla kota nie może posiadać innych dodatków? Jakimi cechami powinna się wyróżniać? Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Etykieta produktu – kluczem do sukcesu

Odpowiednio zbilansowana do potrzeb i rozwoju kociaka karma jest gwarantem jego wyśmienitego zdrowia. Ta sprawa wydaje się być oczywistą. Problem jednak pojawia się w momencie, kiedy trzeba dokonać zakupu odpowiedniej karmy dla kota. Tym bardziej że asortyment sklepów zoologicznych może przysporzyć o zawrót głowy i wybór jednej może być nie lada trudnością. W takich sytuacjach należy przede wszystkim kierować się informacjami zawartymi na opakowaniu. Obowiązkiem każdego producenta jest dokładne wskazanie, co zawiera jego produkt. A to dla każdego właściciela czworonożnego przyjaciela jest najważniejszą wskazówką warunkującą odpowiedni wybór.

Jak czytać informacje zawarte na etykiecie?

Zasada jest prosta, poszczególne składniki, z których została przygotowana karma dla kota, występują w kolejności od tego, którego jest najwięcej do tego, którego jest najmniej. W wielu przypadkach informacje są dodatkowo wzbogacone zawartością procentową lub wagową.

Jaka powinna być idealna karma dla kota?

Przede wszystkim musi zawierać niezbędną ilość składników odżywczych, budulcowych, witamin i minerałów. Nie powinno być dla nikogo żadnym zaskoczeniem, że najlepszej jakości karma dla kota to taka, która posiada dużą zawartość mięsa. W szczególności pochodzenia drobiowego lub jagnięcego. Ta informacja musi być jasna i czytelna. Niekiedy producenci, chcąc wprowadzić klienta w błąd, stosują zamienniki, takie jak mięso i uzupełniające produkty pochodzenia zwierzęcego. W praktyce oznacza to, że dana karma zawiera resztki i odpady, tj. skórę czy wnętrzności. Jednym słowem — produkty o niskiej jakości odżywczej.

W sprzedaży znaleźć można również karmy, w których podstawowym składnikiem jest białko roślinne, zastępujące białko zwierzęce. Czy stosowane w tym wypadku rozwiązanie jest dobrym posunięciem? Oczywiście, że nie. I należy wystrzegać się karm dla kotów, w których wartościowe składniki zamienia się na tańsze, a co za tym idzie – gorsze.

Nie tylko skład, ale również rodzaj!

Jakość nie jest jedynym wyznacznikiem, jakim powinna charakteryzować się dobra karma dla kota. Warto również dopasowywać ją do potrzeb zwierzaka. Nie bez powodu w sprzedaży znaleźć można produkty dla kociąt, kotek w ciąży i w okresie laktacji, seniorów, po zabiegach kastracji czy z problemami zdrowotnymi.