Właściwości i zastosowania wody różanej: odkrywamy jej sekrety

Od pewnego czasu nasza fascynacja kulturą orientalną prowadzi do odkrywania intrygujących kosmetyków i dodatków do żywności. Jednym z nich jest woda różana, naturalna woda kwiatowa, która jest jadalna i posiada wiele ciekawych właściwości. Jest niezwykle popularna w kosmetyce, szczególnie w leczeniu trądziku, jednak to tylko jedno z wielu jej zastosowań.

Woda różana, cenny surowiec o wiekowej tradycji wykorzystywany na Bliskim i Dalekim Wschodzie, jest na tyle naturalna, że może służyć zarówno jako kosmetyk do pielęgnacji skóry i włosów, jak i jako dodatek kulinarny. Pojawia się w przepisach na wiele tradycyjnych orientalnych potraw, głównie deserów i słodkich napojów, ale mieszkańcy wschodnich krajów stosują ją nawet w kuchni mięsnej. Produkt ten, będący produktem ubocznym procesu destylacji płatków róży (umożliwiającego uzyskanie skoncentrowanego olejku eterycznego), jest niezwykle wszechstronny i popularny, a jednocześnie bezpieczny. Mimo że jest mniej intensywna w działaniu niż olejek różany, woda różana zawiera wiele cennych składników. Może być stosowana bez uprzedniego rozcieńczania, nawet u osób o wrażliwej skórze, dzięki mniejszej koncentracji bioaktywnych substancji. Najczęściej wykorzystywanym gatunkiem róży do produkcji olejków i hydrolatów jest róża damasceńska.

Możemy nabyć autentyczną wodę różaną w sklepach oferujących naturalne kosmetyki lub żywność orientalną. Co więcej, możemy ją przygotować samodzielnie – wystarczy zalać nienaruszone, świeże i pachnące płatki ciepłą wodą i pozostawić na słońcu na co najmniej kilka godzin.

Woda różana spełnia wszystkie nasze oczekiwania odnośnie kosmetyków. Pielęgnuje, upiększa i chroni skórę. Potrafi łagodzić wszelkiego rodzaju podrażnienia – od otarć naskórka, przez trądzik aż po poparzenia. Skutecznie oczyszcza i zmiękcza skórę, zamyka pory i zapobiega powstawaniu zaskórników. Regularne stosowanie tej wody sprawia, że nasza cera staje się promienna, młodzieńcza i świeża. Woda różana wyrównuje koloryt skóry, naturalnie go rozjaśnia i zmniejsza widoczność przebarwień. Nawilża, uelastycznia i ujędrnia skórę. Ma również działanie przeciwzapalne i pomaga leczyć trądzik oraz inne choroby skóry. Dodatkowo odświeża spojrzenie, zmiękcza włosy i relaksuje.