Jak czytać e-booki?

E-booki to zwykłe książki, tylko zamiast na papierze, można przeczytać je na urządzeniu, na które zostały wcześniej ściągnięte. Choć to nieznaczna różnica, dla wielu użytkowników przesądza o użyteczności tego rozwiązania. Czytanie e-booków faktycznie różni się znacznie od czytania książek papierowych, ale nie są to na tyle wielkie różnice, żeby zmieniały przyjemność z tej czynności albo merytoryczność zawartych w niej treści.

E-booki najlepiej jest czytać na dedykowanym do tego narzędziu. Kiedy robi się to na tablecie albo telefonie, oczy szybko się męczą i są narażone na szkodliwe światło. To samo dotyczy czytania na komputerze, podczas którego ciężko jest zachować prawidłową postawę ciała. Czytnik przeważnie dostosowuje jasność swojego ekranu do warunków panujących w pomieszczeniu lub na zewnątrz, nie męczy oczu i ma rozpiętość zwykłej strony książkowej. W ten sposób osoby przyzwyczajone do czytania książek papierowych łatwo przerzucą się na tę formę. Co ważne, nie każdy e-book jest przyjemny do czytania. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wydawca zdecydował się do przygotować. Czasami będzie mocno męczył oczy z samego faktu tego, jak został przygotowany.

Czasami jednak e-book sprawdzi się nawet lepiej, bo nie jest ciężki, wszędzie można go ze sobą zabrać, nie męczy oczu podczas czytania, a do tego często jest tańszy, niż książka papierowa, ze względu na koszty jego produkcji.