Jak sprawdzić świeżość jajka? Domowe metody na rozpoznanie jakości jaj

Przygotowując potrawy, nasza uwaga powinna skupić się nie tylko na procesie gotowania, ale również na jakości składników, których używamy. Jednym z nich są jajka – produkt, który jest podstawą wielu przepisów. Istnieje domowy sposób na sprawdzenie ich świeżości. Polega on na włożeniu jajka do naczynia z osolonym roztworem. Jajko świeże pozostanie na dnie naczynia, natomiast to przechowywane kilka tygodni zacznie wynurzać się ku górze. Im wyżej unosi się jajko, tym bardziej powinniśmy mieć wątpliwości co do jego świeżości. Jajko, które całkowicie wynurza się z roztworu jest niezdatne do spożycia.

Inny sprawdzony sposób polega na rozbiciu jajka na płaskiej powierzchni, jak np. spodek. Podczas tej operacji obserwujemy żółtko oraz białko. Świeże jajko charakteryzuje się wypukłym żółtkiem i zwartym białkiem. W miarę starzenia się jajka, żółtko staje się bardziej płaskie, a białko rozlewa się szerzej. Jeżeli natomiast żółtko miesza się z białkiem, tworząc mętną substancję, zdecydowanie mamy do czynienia z jajkiem nieświeżym. Bez względu na wygląd, przed użyciem każde jajko powinno zostać starannie umyte, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda na czyste.

Ważnym krokiem przy gotowaniu jaj jest posolenie wody, co zapobiega ich pękaniu. Jeśli jednak skorupka jajka jest już pęknięta, możemy je bez obaw ugotować owijając je szczelnie folią aluminiową – białko nie wypłynie ze skorupki. Po ugotowaniu jajka powinno się je schłodzić pod zimną wodą – ułatwi to obieranie skorupki. Typowe jajko waży około 5-6 dag.

Jajka prosto z lodówki są bardziej narażone na pęknięcia podczas gotowania. Aby temu zapobiec, jajko należy nakłuć ostrym narzędziem, np. szpilką, z szerszego końca i umieścić w chłodnej wodzie, a następnie powoli podgrzewać. Pamiętajmy również o ostrożności podczas rozbijania jajek nad naczyniem. Staranność ta ma na celu uniknięcie przypadkowego dodania zepsutego jajka do naszej potrawy.

Poprawienie smaku jajecznicy uzyskamy, dodając do rozmieszanych jaj łyżkę oliwy przed wylaniem na patelnię. Z kolei, ubijanie piany z białek stanie się szybsze i skuteczniejsze, jeśli do ośmiu białek dodamy pół łyżeczki octu. Piana nie zmieni swojego smaku. Dodatkowym plusem octu jest to, że zapobiega on wypłynięciu białka podczas gotowania pękniętego jajka.

Kolor białka świeżego jajka powinien być jasnoseledynowy, a jego konsystencja – galaretowata. Jajka o brązowych skorupkach są zazwyczaj mocniejsze od tych o białych skorupkach. Dodanie soli do wody podczas gotowania ułatwi nam obieranie jajka ze skorupki. Gotowane jajko łatwo odróżnimy od surowego – po „kręceniu” na stole gotowane będzie kontynuowało ruch, a surowe nie.

Do przygotowania puszystej jajecznicy warto dodać do niej łyżkę mleka.