Jakie witaminy pomagają na trądzik?

Uciążliwa choroba skóry, jaką jest trądzik, najczęściej kojarzy nam się z okresem dojrzewania. Mimo tego potrafi ona pojawić się u dorosłych i sprawić, że skóra nie będzie prezentowała się tak, jak byśmy tego od niej oczekiwali. Z trądzikiem można wygrać, lecz podstawą będzie dobre przygotowanie. Sposoby leczenia mogą różnić się w zależności od jego typu. Bardzo często stosuje się jednak witaminy. Które z nich pomagają na trądzik? Podpowiadamy.

Czym jest trądzik?

Trądzik to nic innego, jak choroba skórna, której jedną z głównych przyczyn jest nadmierne wydzielanie dużej ilości sebum. Jest to łój, który produkowany jest pod wpływem zmian hormonalnych. Sebum wydostaje się na powierzchnię naszej skóry przez gruczoły łojowe. Kanaliki, które do nich prowadzą, mogą ulec zatkaniu poprzez nadmiar wspomnianego łoju oraz zrogowaciały naskórek.

Prowadzi to do powstawania zaskórników, czyli niezapalnych zmian trądzikowych. Taki zaskórnik, który umiejscowi się w kanaliku, stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii, których nadmiar prowadzi do wytworzenia się w jego okolicy stanu zapalnego. Najczęstszym winowajcą są bakterie, które odpowiedzialne są za około 80% powstających zmian. Jakie są przyczyny trądziku i co na trądzik działa najlepiej?

Przyczyny powstawania trądziku

Za najczęstszą przyczynę pojawiania się trądziku wskazuje się właśnie nadmiar sebum. Do tego może dołączyć również stres, a także nieodpowiednia dieta. Bogata w cukry, tłuszcze i mało nasycone pokarmy bardzo szybko odda na naszej twarzy to, co właśnie zjedliśmy. Kolejną przyczyną może być również nieodpowiednia pielęgnacja, która jest źle dostosowana do naszej cery.

Na niektóre aspekty nie mamy wpływu jak chociażby na zanieczyszczenie środowiska. Codziennie musimy zmagać się ze smogiem, pyłem czy kurzem. Możemy jednak wpłynąć na chroniczne zmęczenie, które również może przyczyniać się do powstawania niechcianych zmian na naszej skórze.

Trądzik i jego rodzaje – jak je rozpoznać?

Bardzo często występującym rodzajem trądziku jest jego pospolita odmiana. Często określa się go jako trądzik młodzieńczy, ze względu na okres życia, w którym pojawia się najczęściej. Odpowiedzialne są za to hormony, a konkretnie androgeny, które rozwijają cechy męskie. Z kolei ropowiczy pojawia się zdecydowanie rzadziej, jednak jest o wiele trudniejszy w przebiegu oraz leczeniu.

Kolejną formą trądziku jest ta skupiona, przypominające inne, jednak odróżniają ją ropne krostki. Zwykle powstają one na plecach, pośladkach oraz twarzy. Bardzo często z trądzikiem muszą mierzyć się niemowlęta, a nawet noworodki. Wywołany jest rozchwianą gospodarką hormonalną w trakcie pierwszych dni życia.

Jak leczyć trądzik?

Poprzez występowanie różnych rodzajów trądziku, musimy dobierać odpowiednią formę leczenia. Chociażby trądzik hormonalny, który może przyjąć każdą postać, będzie wymagał sposobu leczenia opartego o wyeliminowanie przyczyny. Oznacza to tyle, że przy jego zwalczaniu będziemy potrzebować pomocy specjalisty, jakim może być endokrynolog czy ginekolog, który dokładnie wskaże nam, jaki aspekt naszej gospodarki hormonalnej powinien zostać sprawdzony.

Zanim jednak udamy się do lekarza, warto sięgnąć po domowe sposoby. Przede wszystkim będzie to zrównoważona i odpowiednio dobrana pielęgnacja cery. Zadając sobie pytanie, co na trądzik będzie najlepsze – odpowiedzią na nie będzie dogłębne oczyszczanie i regeneracja. Podstawą higieny będzie codzienne mycie, a jako uzupełnienie świetnie sprawdzi się witamina c do twarzy, która rozjaśni przebarwienia. Podobnie jest z witaminą D, którą uzyskujemy, chociażby z promieni słonecznych.