Poradnik pokonania stresu za pomocą właściwej diety – podstawowe zasady i przykładowe menu

Stres jest codziennym towarzyszem życia współczesnego człowieka i trudno go całkowicie wyeliminować. Zawodowe ambicje, problemy zdrowotne, różne formy przemocy, kryzysy na świecie czy splot nieszczęśliwych wydarzeń mogą stanowić poważne obciążenie dla naszej psychiki. Dlatego też coraz większą popularność zdobywa dieta na stres, która polega na wykorzystaniu naturalnych składników odżywczych w celu poprawy odporności organizmu na niekorzystne wydarzenia.

Aktualny stres może prowadzić do bólów głowy, problemów z żołądkiem, zbyt szybkiego przyrostu bądź utraty masy ciała, a nawet przeziębienia czy grypy. Niemniej jednak, coraz częstszy stres chroniczny może mieć długotrwały i negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, przede wszystkim osłabiając układy: nerwowy, trawienny i krążeniowy. Często także jest przyczyną bezpłodności, depresji, otyłości czy cukrzycy typu II. Koncept zwalczania psychicznego napięcia dzięki prawidłowo skomponowanej diecie jest więc niezwykle atrakcyjny.

Zanim zaczniemy omawiać produkty pozytywnie wpływające na nasze samopoczucie podczas stresu, warto wiedzieć, czego unikać. W stresujących sytuacjach często sięgamy po jedzenie i napoje kojarzące się nam z przyjemnością i komfortem, aby podświadomie zrekompensować organizmowi doznane obciążenie. Niestety, pewne składniki pokarmowe mogą prowadzić do nadmiernej stymulacji układu nerwowego, pogarszając na dłuższą metę nasze samopoczucie. Do kategorii tych należy:

Proste węglowodany, w szczególności słodycze, napoje gazowane i białe pieczywo. Mimo że bezpośrednio po spożyciu mogą przynieść chwilową ulgę poprzez wzrost poziomu glukozy we krwi, po jej spadku następuje gwałtowny spadek energii. Nadmiar cukru w diecie może nawet przyczynić się do rozwoju depresji!

Kofeina, która występuje nie tylko w kawie, ale także w herbacie czarnej czy coli, działa stymulująco i dodatkowo pobudza już i tak zestresowany układ nerwowy. Dodatkowo może intensyfikować problemy ze snem.

Alkohol – chociaż od dawna istnieje przekonanie, że kieliszek alkoholu pomaga w stresie, to jest to złudne. Alkohol – piwo, wino czy drinki – mają tylko pozorny i krótkotrwały efekt relaksacji, na dłuższą metę zawsze osłabiając naszą psychikę.