Zalety i wady spożywania koktajli – przegląd właściwości i składników

Elektryczne miksery, które zasłynęły w latach 30. XX wieku, zapoczątkowały erę popularności koktajli w Ameryce. W ciągu następnych pięćdziesięciu lat ten orzeźwiający napój stał się nie tylko ulubionym letnim trunkiem, ale również symbolem zdrowego stylu życia i metody na utratę zbędnych kilogramów. Wraz z postępem w branży spożywczo-gastronomicznej i coraz większą świadomością konsumentów, konieczny stał się podział na koktajle pijane dla przyjemności i te mające na celu wsparcie zdrowia.

Koktajl to mieszanka różnorodnych składników żywnościowych, takich jak owoce czy produkty mleczne. Dzięki blenderowi można łatwo połączyć wybrane produkty, dodać płyn i w kilkanaście sekund uzyskać gotowy napój. Przy dobrze dobranych składnikach, koktajle mogą z powodzeniem zastępować pełne posiłki.

Często zadawanym pytaniem jest, czy koktajle są rzeczywiście zdrowe. Powszechne rekomendacje dietetyczne sugerują spożycie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie, jednak niewielki procent społeczeństwa spełnia te wymogi. Właśnie w tym miejscu koktajle okazują się pomocne – stanowią idealny sposób na włączenie do codziennej diety owoców lub nawet warzyw o mniej atrakcyjnym smaku, takich jak seler czy szpinak.

Jednak dietetycy mają pewne zastrzeżenia. Po pierwsze, spożycie tej samej ilości składników w formie płynu jest bardziej kaloryczne niż ich zjedzenie, co wynika z braku zużywania energii na żucie i połykanie pokarmu. Po drugie, szybko wypity koktajl może gwałtownie podwyższyć poziom cukru we krwi, co zaburza gospodarkę insulinową. Po trzecie, często dodajemy cukier do koktajli, aby zamaskować nieprzyjemny smak niektórych składników, co jeszcze bardziej pogarsza powyższe aspekty.

Z drugiej jednak strony, jeżeli kompozycja koktajlu jest odpowiednio dobrana i spożywane są z umiarem, stanowią one doskonałą alternatywę dla fast-foodów czy innych niezdrowych przekąsek. Koktajle mogą być łatwo zapakowane i zabrane do pracy czy szkoły, gdzie pomogą szybko zaspokoić głód i nadrobić braki energetyczne. Ponadto, mogą one być doskonałym źródłem witamin, minerałów, antyoksydantów, a także białka i zdrowych kwasów tłuszczowych.

Wśród wielu typów koktajli, najbardziej popularne są te o wysokiej zawartości białka. Białko jest podstawowym budulcem wszystkich komórek, tworzy hormony i enzymy niezbędne do życia. Bogata w białko dieta zwiększa masę mięśniową, wzmacnia kości i pomaga lepiej kontrolować apetyt, zmniejszając skłonności do podjadania. Badania naukowe (Veldhorst i in., 2009) wykazały również, że wysoka ilość białka w diecie przyspiesza metabolizm, co sprzyja utracie nadwagi.

Koktajle proteinowe są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą dostarczyć organizmowi dużej ilości białka bez konieczności spożywania niezdrowych wędlin czy dużej ilości czerwonego mięsa. Możliwe źródła białka to nabiał – mleko, kefir, jogurt lub twaróg, ale także tofu, płatki owsiane, migdały bogate w wapń, mleko lub miąższ kokosowy czy masło orzechowe. Alternatywą są również gotowe proszki proteinowe oferowane dziś w różnych smakach, choć krytycy zwracają uwagę, że mogą one być bogate w cukier, kalorie oraz sztuczne aromaty, konserwanty czy barwniki.