Zastosowanie wosków w przemyśle kosmetycznym

Lanolina jest tłuszczem produkowanym przez gruczoły łojowe owiec i gromadzi się na ich wełnie, szczególnie tuż przed strzyżeniem. Zostaje odróżniony podczas czyszczenia wełny, a następnie poddany procesom umożliwiającym wykorzystanie go w branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Lanolina nie rozpuszcza się w wodzie, ale jest w stanie absorbować dwa razy więcej wody niż jej masa, tworząc stabilną emulsję. Dzięki działaniu emulgującym, lanolina znajduje zastosowanie w maściach, kremach ochronnych, odżywczych, nawilżających (również dla najbardziej delikatnej skóry) i produktach do pielęgnacji niemowląt.

Wosk pszczeli jest produkowany przez młode pszczoły i służy do budowy plastrów w gniazdach. Skład tego naturalnego wosku to mieszanka estrów kwasów tłuszczowych, karboksylowych, parafinowanych węglowodorów i steroidów. Wosk pszczeli ma przyjemny zapach miodu i unikalną, gładką konsystencję. W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się jego właściwości natłuszczające i uszczelniające warstwę hydrolipidową skóry, uniemożliwiając utratę wilgoci. Jest często stosowany jako składnik produktów pielęgnacyjnych, w tym kosmeceutyków, kosmetyków do makijażu, produktów do pielęgnacji włosów i plastrów do depilacji.

Spermacet, lub olbrot, to substancja pozyskiwana z głowy wieloryba, a dokładniej z dużego zbiornika znajdującego się nad przewodem nosowym zwierzęcia. Ta półpłynna substancja utrzymuje swój stan skupienia jedynie w ciele kaszalota i twardnieje na powietrzu. Kiedyś szeroko stosowany nie tylko w kontekście pielęgnacyjnym – z niego produkowano świece, smary, a czasem nawet atrament. Obecnie jest głównie wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, w produkcji maści i kremów.