Charakterystyka i zastosowanie bylicy piołun w postaci nalewki

Piołunówka jest jedną z najbardziej znanych nalewek, a jej sławę zawdzięcza przede wszystkim popularności absyntu. Niemniej jednak, czy zasłynięty absynt ma rzeczywiście coś wspólnego z tym naturalnym wywarem? Poznaj, jak samodzielnie przygotować nalewkę z piołunu oraz jakie dolegliwości może ona uśmierzyć.

Popularnie zwana psią rutą czy wermutem, bylica piołun (Artemisia absinthe) jest rośliną wykorzystywaną w medycynie naturalnej od wieków. Ta roślina astrowata jest powszechnie spotykana na terenach Europy, Azji oraz Afryki Północnej. W Polsce, można ją zauważyć na słonecznych, suchych zboczach oraz przy drogach. Charakteryzuje się srebrzysto-zielonymi łodygami porośniętymi szarawymi, pierzastymi liśćmi. Jej żółte koszyczki kwiatowe wyglądają jak małe guziki. Rozeznasz ją po wyjątkowo silnym korzenno-balsamicznym zapachu, który powstaje po roztarciu liści lub kwiatów na dłoni. Smakowo, te części rośliny są wyjątkowo gorzkie.

W ziołolecznictwie wykorzystuje się liście oraz kwiaty bylicy piołun. W zależności od jakości i regionu pochodzenia, ziele może zawierać od 0,2 do 1,5% olejków eterycznych, w skład których wchodzą głównie α-tujon, (Z)-epoxyocimene, transsabinylacetat oraz chrysanthenylacetat. Dodatkowo, skład bylicy uzupełniają gorzkie laktony takie jak artabsyna, absyntyna i anabsyntyna oraz flawonoidy, karotenoidy i kumaryny. Całość składników posiada m.in. działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwpasożytnicze, rozkurczowe, moczopędne, żółciopędne oraz poprawiające procesy trawienia.

Zgodnie z raportem Europejskiej Agencji Leków (EMA) z 2017 roku, ekstrakcja substancji czynnych przy zastosowaniu etanolu 90% pozwala na uzyskanie aż 75% odzysku tujonu. Z leczniczego punktu widzenia najistotniejszy jest jednak ekstrakt przygotowany na bazie etanolu o stężeniu 70%.

Na podstawie raportu EMA można stwierdzić, że alkoholowy ekstrakt z piołunu ma głównie zastosowanie przy braku apetytu, niestrawnościach, wzdęciach, zgagach, nadmiernych gazach oraz skurczach żołądkowo-jelitowych. Te same dobroczynne właściwości wykorzystuje się również przygotowując domową nalewkę z piołunu. Dodatkowo, ekstrakt z bylicy piołun może służyć jako środek przeciwdziałający wrzodom żołądkowym, pobudzający wydzielanie żółci oraz chroniący wątrobę przed toksycznym działaniem dużych dawek paracetamolu. Ekstrakt ma też działanie przeciwgorączkowe, rozkurczowe i przeciwzapalne i można go stosować w przypadku różnego rodzaju infekcji oraz jako środek wspomagający układ odpornościowy.